Összefogás az egyetemi sport fejlesztéséért – Stratégiai megállapodást írt alá ma a Magyar Rektori Konferencia és a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség elnöke

Május 18-án együttműködési megállapodást írt alá a Magyar Rektori Konferencia (MRK) és a Magyar Egyetemi-Főiskolai Sportszövetség (MEFS) elnöke a felsőoktatási sport fejlesztése és az egyetemi egészségfejlesztés népszerűsítése érdekében az MRK plenáris ülésén a Budapesti Corvinus Egyetemen.

 

Fotó: MEFS

A Magyar Rektori Konferencia 30. jubileumi ünnepségsorozata keretéten, melynek a Budapesti Corvinus Egyetem adott otthont, Prof. Dr. Bódis József, az MRK elnöke és Prof. Dr. Kiss Ádám, a 111 éves MEFS elnöke együttműködési megállapodást írt alá, mely dokumentum tartalmazza az egyetemi sporttal kapcsolatos stratégiai és szakmai program legfontosabb kiindulási pontjait és alapköveit.

 

Mind az MRK, mind a MEFS egyaránt magukénak érzik a sport, a minőségi testnevelés és a rendszeres testmozgás ügyének fontosságát, melyet legmagasabb szinten az ENSZ, az UNESCO és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) számos határozatában, útmutatójában és ajánlásában hangsúlyoz. A tudományosan alátámasztott javaslataik megjelennek mind a hazai jogszabályokban, a fontos hazai stratégiai dokumentumban is, valamint az Olimpiai Kartában és a Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) küldetésnyilatkozatában is. Mindkét fél továbbra is együttműködik a hazai felsőoktatási intézményekkel és sportszövetségekkel egyeztetett Hajós Alfréd Tervben megfogalmazott célok megvalósítása érdekében, a felsőoktatási sport fejlesztésében, és támogatnak minden olyan kezdeményezést, amely elősegíti az egyetemi-főiskolai sport fejlődését, az egészségfejlesztést, a hallgatói fizikai aktivitás növelését. A Felek célként tűzik ki, hogy 2020-ig legalább a felsőoktatási hallgatók 50%-a mozogjon életvitelszerűen a WHO által előírt minimális mértékben, azaz hetente legalább 150 percet.

Fotó: MEFS

A nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 11. §-ában kötelező egyetemi alapfeladatok között írja elő a hallgatók sporttevékenységének és — az egészségfejlesztést is beleértve — rendszeres testmozgásának biztosítását és megszervezését. Az állami ösztöndíjas hallgatók számára a törvény 81. §-a a sport- és szabadidős létesítmények ingyenes használatába adását írja elő. A jelen megállapodás az MRK és a MEFS azon közös törekvését tükrözi, hogy a jogszabályi előírások, és egyben az universitas évszázados eszmeisége érvényesülhessen a mindennapos gyakorlatban.

 

Az együttműködési megállapodás kitért arra, hogy az egyetemi versenysport szerves és fontos része a hazai sportéletnek, az Universiadén, az egyetemi világbajnokságokon, a Magyar Egyetemi-Főiskolai Országos Bajnokságokon (MEFOB-okon) való minél szélesebb körű és eredményesebb részvétel növeli a hallgatói sport elismertségét. Ehhez hozzájárul a felsőoktatásban tanuló olimpikonok, világszínvonalú versenysportolók mentorrendszere is, amelynek támogatását és minél hathatósabb működését fontosnak tartják.

 

A felek fontosnak tartják a felsőoktatási sportinfrastruktúra fejlesztését, és támogatnak minden olyan kezdeményezést, amely ennek bővítésére, korszerűsítésére törekszik, tekintettel arra, hogy jelenleg átlagosan 30-40%-os az infrastruktúra-ellátottság a felsőoktatásban, de különösen alacsony ez Budapesten.

 

A megállapodás egyik fontos pontja, hogy mindkét fél az UNESCO által szeptember 20-ára kijelölt Egyetemi Sport Nemzetközi Napja (International Day of University Sports (IDUS)) magyarországi meghonosítása érdekében támogatja a hazai felsőoktatási intézményekben szervezendő intézményi sportnapok megtartását, és ösztönzik tagjaikat arra, hogy a rektorok biztosítsák hallgatóiknak a részvétel lehetőségét. Az IDUS-t idén immár harmadik alkalommal rendezik meg országszerte az egyetemek a MEFS koordinálásával, melyre idén a budapesti központi helyszínre több tízezer hallgatót várnak sportolni és szórakozni.

 

 

Művelet folyamatban, kérem várjon...



Mégse





Elfelejtette jelszavát?